• Paulina

Neuronauka, czyli jak działa mózg – niezbędna wiedza dla każdego rodzica.

Zaktualizowano: mar 1

Mózg jest fascynującym organem, nieustannie odkrywanym przez neuronaukowców. Jego poznawaniem zajmują się m.in.: neurobiolodzy, psycholodzy, psychiatrzy, kognitywiści*. Całość badań nad tym narządem nosi nazwę NEURONAUKA – najszybciej rozwijająca się dziedzina naukowa. Wiedza o tym, jak działa mózg jest kluczowa we współczesnym świecie.


Co neuronauka ma wspólnego z dziećmi? Można powiedzieć krótko: WSZYSTKO.


Zrozumienie mechanizmów działania mózgu i uświadomienie sobie,

w jaki sposób dojrzewa i uczy się, daje poczucie komfortu. Matka, która próbuje rozszyfrować płacz swojego dziecka, a także wesprzeć je

w nabywaniu doświadczenia, które jest kluczowym elementem zdobywania wiedzy o życiu, ma do dyspozycji wiele narzędzi. Dzięki współczesnym metodom badawczym wiemy coraz więcej na temat rozwoju dzieci. Naukowcy na bieżąco dostarczają nam informacji związanych z rozwojem mózgu. To dzięki nim wiemy, że mózg trzylatka jest dwa razy bardziej aktywny niż u osoby dorosłej.


Zgłębianie wiedzy na temat działania mózgu dziecka daje ogromne wsparcie rodzicom.


Kiedy dorosły myśli „Ech, ale bym się położył i odpoczął”, trzylatek

w tym czasie śpiewa, szuka interesujących rzeczy w terenie, buduje tor przeszkód i prosi, żeby mu poczytać – nieustannie szuka okazji, aby czegoś się nauczyć.


Neuronauka udowadnia nam, że MUSIMY pozwolić dzieciom poznawać świat. Używajmy „nie” tylko w uzasadnionych przypadkach, mając na uwadze, że każda czynność wykonana przez dziecko przybliża je do zwiększenia pewności siebie, która obejmuje poczucie własnej wartości i samodzielne działanie.


Powinniśmy umożliwić naszym pociechom poznawanie świata wszystkimi zmysłami – im więcej zainwestujemy w tworzenie połączeń w mózgu, powstających podczas codziennych aktywności: chodzenia, słuchania, oglądania, dotykania, tym lepszy będzie efekt w przyszłości.

Wytrwałość i ciekawość to kluczowe cechy charakterystyczne dla każdego dziecka. Mózg dziecka do trzeciego roku życia uczy się najwięcej – już nigdy później nie nauczy się tak dużo.


Pozyskanie wiedzy o tym, jak rozwija i uczy się mózg dało mi poczucie sprawczości:

– jeżeli pozwolę na skakanie po kałużach – dziecko doświadczy nowej rzeczy, wytworzą się nowe połączenia w mózgu (mały człowiek dowie się, co się dzieje po wskoczeniu do wody),

– jeśli pozwolę na samodzielne picie z kubka – będę ciągle sprzątać…

ale korzyści dla dziecka (poczucie sprawczości i pewność siebie)

są niewspółmierne do mojego wysiłku.


Pełnimy ogromną rolę w życiu dzieci! Wiedziałaś o tym, że aż tyle zależy od Ciebie?


Jesteśmy dla swoich pociech przewodnikami po świecie, ostoją

i niewyczerpanym źródłem wiedzy, choć same często czujemy się wyczerpane.


Koniecznie dowiedz się, jak działa mózg dziecka. Gwarantuję, że docenisz siebie i zachwycisz się rozwojem swojego dziecka!


* Kognitywiści – naukowcy zajmujący się analizą działania zmysłów, mózgu i umysłu


#neuronauka #rodzicielstwobliskosci #rozwojdziecka #jakwspieracdziecko #jakuczysiemozg

81 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie